top of page

North Carolina High Schools

Pole Vault   Qualifying Standards  Outdoor 2024
 1A Girls  7'6"          2A Girls  8'0"           3A Girls 8'6"         4A Girls  9'0"
1A Boys 10'              2A Boys 11'              3A Boys 12'          4A Boys  12'

2023-2024 NCHSAA Geographical Structure

Classes:

1A, 2A, 3A, 4A

Regions:

1A East, 2A East, 3A East, 4A East; 

1A Mideast, 2A Mideast, 3A Mideast, 4A Mideast,

1A Midwest, 2A Midwest, 3A Midwest, 4A Midwest,

1A West, 2A West, 3A West, 4A West

Conferences

below:

1A EAST

Atlantic 1A

Bear Grass Charter

Cape Hatteras

Columbia

Hobgood Charter

Mattamuskeet

Ocracoke

Tar Roanoke 1A

KIPP Pride

North Edgecombe

Northampton County

Northwest Halifax

Rocky Mount Prep

Southeast Halifax Warren County

Weldon

Wilson Prep

Super Six 1A/2A

East Wake Academy

Falls Lake Academy

Franklin Academy (2A)

NCSSM (2A)

Raleigh Charter (2A)

Research Triangle (2A)

Four Rivers 1A/2A

Bertie

Gates County

North East Carolina Prep

Perquimans

Tarboro

Washington County

Martin County (2A)

Carolina 1A

Hobbton

Lakewood

Neuse Charter

North Duplin Rosewood

Union

Central Tar Heel 1A

Ascend Leadership

Chatham Charter

Clover Garden

River Mill

Southern Wake Academy

Triangle Math and Science

Woods Charter

Coastal Plains 1A/2A

Jones Senior

Lejeune

Northside-Pinetown

Pamlico County

Southside

East Carteret (2A)

Triangle North 1A

Eno River

Excelsior Classical

Henderson Collegiate

Oxford Prep

Roxboro Community

Vance Charter

Voyager Academy

Mid-Carolina 1A/2A

Chatham Central

North Moore

Bartlett Yancey (2A)

Cummings (2A)

Graham (2A)

Jordan-Matthews (2A)

Northwood (2A)

Seaforth (2A)

Southeast Alamance (2A)

Waccamaw 1A/2A

East Bladen East Columbus

Pender

West Columbus

South Columbus (2A)

Heide Trask (2A)

Independent

Wake Prep

2A EAST 

Waccamaw 1A/2A

South Columbus

Heide Trask

Whiteville

East Columbus (1A)

Pender (1A)

West Columbus (1A)

Super Six 1A/2A

Franklin Academy

NCSSM

Raleigh Charter

Research Triangle

East Wake Academy (1A)

Falls Lake Academy (1A)

East Central 2A

East Duplin

James Kenan

Kinston

North Lenoir

South Lenoir

Southwest Onslow

Wallace-Rose Hill

Southeastern Athletic 2A

Clinton

Fairmont

Midway

Red Springs

St. Pauls

West Bladen

Neuse 6 2A

Beddingfield

Eastern Wayne

Goldsboro

North Johnston

Princeton

Spring Creek

The Big East 2A/3A

Bunn

Nash Central

Roanoke Rapids

Franklinton (3A)

Northern Nash (3A)

Rocky Mount (3A)

Southern Nash (3A)

Northern Lakes Athletic 2A/3A

Granville Central

Louisburg

South Granville

J.F. Webb

Carrboro (3A)

Durham School of the Arts (3A)

Southern Durham (3A)

Vance County (3A)

Mid-Carolina 1A/2A

Bartlett Yancey

Cummings

Graham

Jordan-Matthews

Northwood

Washington

Seaforth

West Craven

Southeast Alamance

Chatham Central (1A)

1A WEST

Piedmont Athletic 1A/2A

Eastern Randolph

Uwharrie Charter

Providence Grove (2A)

Randleman (2A)

SW Randolph (2A)

Trinity (2A)

Wheatmore (2A)

Northwest 1A

Alleghany

East Wilkes

Elkin

Mount Airy

North Stokes

South Stokes

Starmount

Western Highlands 1A/2A

Avery

Draughn

Mitchell

Mountain Heritage

NCSSM-Morganton

Rosman

Madison (2A) Owen (2A)

Northwest Piedmont 1A

Bethany Community

Bishop McGuinness

Carver

College Prep & Leadership Academy

Cornerstone Charter

Millennium Charter

NC Leadership Academy

Piedmont Classical Academy

Triad Math & Science

Winston-Salem Prep

Metro 8 1A

Apprentice Academy

Cabarrus Charter

Carolina International

Piedmont Community

Queens Grant

Sugar Creek

Smoky Mountain 1A

Andrews

Blue Ridge

Cherokee

Hayesville

Highlands

Hiwassee Dam

Murphy

Nantahala

Robbinsville

Swain County

Tri-County Early College

Catawba Shores Athletic 1A/2A

Bradford Prep

Christ the King

Corvian Community

Langtree Charter

Mountain Island Charter

Community School of Davidson (2A)

Lincoln Charter (2A)

Pine Lake Prep (2A)

Central Carolina 1A/2A

North Rowan

South Davidson

Thomasville

East Davidson (2A)

Lexington (2A)

Salisbury (2A)

West Davidson (2A)

Southern Piedmont 1A/2A

Bessemer City

Cherryville

Highland Tech

Thomas Jefferson 

Burns (2A)

East Gaston (2A)

Shelby (2A)

Yadkin Valley 1A/2A

Albermarle

Gray Stone Day

South Stanly

Union Academy

Mount Pleasant (2A)

North Stanly (2A)

Mountain Foothills 1A/2A

Polk County

Brevard (2A)

Chase (2A)

East Rutherford (2A)

Hendersonville (2A)

Patton (2A)

R-S Central (2A)

2A West

Yadkin Valley 1A/2A

Mount Pleasant

North Stanly

Albemarle (1A)

Gray Stone Day (1A)

South Stanly (1A)

Union Academy (1A)

Mountain Foothills 7 1A/2A

Brevard

Chase

East Rutherford

Hendersonville

Patton

R-S Central

Polk County (1A)

Foothills 2A

East Surry

Forbush

North Surry

North Wilkes

Surry Central

West Wilkes

Western Highlands 1A/2A

Madison

Owen

Avery (1A)

Draughn (1A)

Mitchell (1A)

Mountain Heritage (1A)

NCSSM-Morganton (1A)

Rosman (1A)

Catawba Shores Athletic 1A/2A

Community School of Davidson

Lincoln Charter

Pine Lake Prep

Christ the King (1A)

Langtree Charter (1A)

Mountain Island Charter (1A)

Catawba Valley Athletic 2A

Bandys

Bunker Hill

East Burke

Lincolnton

Maiden

Newton-Conover

West Caldwell

West Lincoln

Southern Piedmont 1A/2A

Burns

East Gaston

Shelby

Bessemer City (1A)

Cherryville (1A)

Highland Tech (1A)

Thomas Jefferson (1A)

3A EAST

Northeastern Coastal 2A/3A

Currituck County

First Flight

Camden County (2A)

Hertford County (2A)

Holmes (2A)

Manteo (2A)

Northeastern (2A)

Pasquotank (2A)

Coastal 3A

Croatan

Dixon

Richlands

Swansboro

West Carteret

White Oak

Big Carolina 3A/4A

Havelock

Jacksonville

J.H. Rose

Northside-Jax

South Central

D.H. Conley (4A)

New Bern (4A)

Mideastern 3A/4A

North Brunswick South Brunswick

West Brunswick

Ashley (4A)

Hoggard (4A)

Laney (4A)

New Hanover (4A)

Topsail (4A)

Quad County 3A

C.B. Aycock

East Wake

Fike

Hunt

Smithfield-Selma

South Johnston

Southern Wayne

West Johnston

United 8 3A/4A

Douglas Byrd

Cape Fear

Seventy-First

Jack Britt (4A)

Gray’s Creek (4A)

Lumberton (4A)

Purnell Swett (4A)

South View (4A)

All American 3A/4A

E.E. Smith

Harnett Central

Terry Sanford

Triton

Western Harnett

Westover

Overhills (4A)

Pine Forest (4A)

Sandhills 3A/4A

Lee County

Scotland

Southern Lee

Union Pines

Hoke County (4A)

Pinecrest (4A)

Richmond (4A)

The Big East 2A/3A

Franklinton

Northern Nash

Rocky Mount

Southern Nash

Bunn (2A)

Nash Central (2A)

Roanoke Rapids (2A)

Northern Lakes Athletic 2A/3A

Carrboro

Durham School of the Arts

Southern Durham

Vance County

Granville Central (2A)

Louisburg (2A)

South Granville (2A)

J.F. Webb (2A)

Central 3A

Cedar Ridge

Eastern Alamance

Orange

Person

Southern Alamance

Western Alamance

Williams

4A WEST

Metro 4A

Grimsley

Northern Guilford

Northwest Guilford

Page

Ragsdale

Southeast Guilford

Southwest Guilford

Western Guilford

Central Piedmont 4A

Davie County

East Forsyth

Glenn

Mount Tabor

Parkland

Reagan

RJ Reynolds

West Forsyth

Greater Metro 4A

A.L. Brown

Cox Mill

Hickory Ridge

Lake Norman

Mooresville

South Iredell

West Cabarrus

Southern Carolina 4A

Cuthbertson

Marvin Ridge

Porter Ridge

Sun Valley

Weddington

Southwestern 4A

Butler

Charlotte Catholic

East Mecklenburg

Garinger

Independence

Providence

Rocky River

So Meck 4A

Ardrey Kell

Berry Academy

Myers Park

Olympic

Palisades

South Mecklenburg

Queen City Athletic 3A/4A

Chambers, Julius L.

Hopewell

Hough

Mallard Creek

North Mecklenburg

Harding University (3A)

West Charlotte (3A)

West Mecklenburg (3A)

Northwestern 3A/4A

Alexander Central

South Caldwell

Watauga

Ashe County (3A)

Freedom (3A)

Hibriten (3A)

The Mountain 3A/4A

Asheville

McDowell

T.C. Roberson

Enka (3A)

Erwin (3A)

North Buncombe (3A)

Reynolds, A.C. (3A)

3A WEST

Rocky River 2A/3A

Central Academy

Parkwood

Piedmont

Anson (2A)

Forest Hills (2A)

Monroe (2A)

West Stanly (2A)

Mid Piedmont 3A

Asheboro

Central Davidson

Ledford

Montgomery Central

North Davidson

Oak Grove

South Piedmont 3A

Central Cabarrus

Concord

East Rowan

Jesse Carson

Lake Norman Charter

Northwest Cabarrus

Robinson, Jay M.

South Rowan

West Rowan

Mid-State 3A

Atkins

Ben L. Smith

Dudley

Eastern Guilford

High Point Central

Northeast Guilford

Rockingham County

Southern Guilford

Queen City 3A/4A

Harding University

West Charlotte

West Mecklenburg

Hopewell (4A)

Hough (4A)

Mallard Creek (4A)

North Mecklenburg (4A)

Vance (Chambers) (4A)

Big South 3A

Ashbrook

Crest

Forestview

Hunter Huss

Kings Mountain

North Gaston

South Point

Stuart A. Cramer

Western Foothills 3A

East Lincoln

Fred T. Foard

Hickory

North Iredell

North Lincoln

St. Stephens

Statesville

West Iredell

Northwestern 3A/4A

Ashe County

Freedom

Hibriten

Alexander Central (4A)

South Caldwell (4A)

Watauga (4A)

The Mountain 3A/4A

Enka

Erwin

North Buncombe

Reynolds, A.C.

Asheville (4A)

McDowell (4A)

T.C. Roberson (4A)

Mountain 7 3A

East Henderson

Franklin

North Henderson

Pisgah

Smoky Mountain

Tuscola

West Henderson

4A EAST

Big Carolina 3A/4A

D.H. Conley

New Bern

Havelock (3A)

Jacksonville (3A)

J.H. Rose (3A)

Northside-Jax (3A)

South Central (3A)

Mideastern 3A/4A

Ashley

Hoggard

Laney

New Hanover

Topsail

North Brunswick (3A)

South Brunswick (3A)

West Brunswick (3A)

Greater Neuse River 4A

Corinth Holders

Clayton

Cleveland

Fuquay-Varina

Garner

South Garner

Southeast Raleigh

Willow Spring

Northern Athletic 4A

Heritage

Knightdale

Millbrook

Rolesville

Wake Forest

Wakefield

CAP 6 4A

Athens Drive

Broughton

Cardinal Gibbons

Enloe

Leesville Road

Sanderson

Southwest Wake 4A

Apex

Apex Friendship

Cary

Green Hope

Green Level

Holly Springs

Middle Creek

Panther Creek

DC 6 4A

C.E. Jordan

Chapel Hill

East Chapel Hill

Hillside

Northern Durham

Riverside-Durham

United 8 3A/4A

Jack Britt

Gray’s Creek

Lumberton

South View

Purnell Swett

Douglas Byrd (3A)

Cape Fear (3A)

Seventy-First (3A)

All American 3A/4A

Overhills

Pine Forest

E.E. Smith (3A)

Harnett Central (3A)

Terry Sanford (3A)

Triton (3A)

Western Harnett (3A)

Westover (3A)

Sandhills 3A/4A

Hoke County

Pinecrest

Richmond

Lee County (3A)

Scotland (3A)

Southern Lee (3A)

Union Pines (3A)

bottom of page